O Yu Yu Hakusho

Jako v případě většiny japonských anime seriálů byla i pro tento předlohou stejnojmenná manga (japonský kreslený komiks), jejímž tvůrcem je Yoshihiro Togashi. Manga čítá celkem 19 sešitů vydávaných japonským vydavatelstvím Shueisha v letech 1990 - 1994, z nichž všechny byly zfilmovány.

Ačkoli je mezi anime a mangou několik odlišností (některé pasáže z mangy - jako např. první setkání Kuramy s Hieim - byly z anime zcela vypuštěny), většinou seriál věrně kopíruje děj popsaný, či spíše nakreslený, v manze. Anglickou verzi mangy vydává americké nakladatelství VIZ Media, které má v současnosti vydánu již něco přes polovinu dílů. Všech 19 dílů mangy již vyšlo rovněž ve španělštině.

Anime seriál byl vytvořen japonskou animační společností Studio Pierrot a jeho režisérem je Noriyuki Abe. Seriál byl poprvé vysílán v Japonsku na kanálu Fuji Television Network v letech 1992 - 1995. Od té doby jej mělo možno zhlédnout množství diváků v USA, Latinské Americe, Asii i Evropě.

V ČR se Yu Yu Hakusho poprvé objevilo zhruba o 10 let později pod názvem "Yu Yu Hakusho - Velká zkouška" na televizním kanálu Anime plus (A+), který se později přetransformoval na Animax. Na rozdíl třeba od USA, kde jej nadabovali do angličtiny, zde bylo toto anime uváděno v původním znění s titulky.

Seriál má 112 dílů a je rozdělen tematicky do čtyř částí:

  1. Detektiv Světa duchů (25 dílů)
  2. Turnaj černých bojových umění (41 dílů)
  3. Černá kapitola (28 dílů)
  4. Tři králové (18 dílů)

Jelikož se anime seriál setkal s velkým úspěchem, byly následně vytvořeny ještě dva filmy: The Golden Seal (Zlatá pečeť), též nazývaný prostě "Yu Yu Hakusho: The Movie" a Bonds of Fire (Pouta ohně), známý také jako "Yu Yu Hakusho: Poltergeist Report".

Po skončení seriálu v Japonsku vyšlo i několik bonusových animací, s kterými se lze setkat pod názvem Eizou Hakusho. Byly vydány pouze v japonštině. Jsou to kratičké, v průměru jen asi jedenapůlminutové scénky ze života hlavních hrdinů Yu Yu Hakusho, odehrávající se někdy po konci poslední řady anime. Patří k nim i klipy s písněmi nazpívanými japonskými dabéry hlavních postav.

Na motivy seriálu byly vytvořeny tři videohry: Yu Yu Hakusho - Dark Tournament pro PlayStation 2 a Yu Yu Hakusho - Spirit Detective spolu s Yu Yu Hakusho - Tournament Tactics pro Game Boy Advance.

Seriál

Detektiv Světa duchů
Turnaj černých bojových umění
Černá kapitola
Tři králové

Filmy

Zlatá pečeť
Pouta ohně

Ostatní

Manga
Eizou Hakusho
Yu Yu Hakusho a japonské mýty
Zajímavosti a spekulace
Hudba (soundtrack)


Yoshihiro Togashi

Narodil se 26.4.1966 v japonské prefektuře Yamagata na ostrově Honšú. V Japonsku patří mezi uznávané kreslíře mangy a je držitelem prestižní ceny Tezuka Award, kterou získal na samotném začátku své kariéry - ještě dříve, než se proslavil. Jeho dvě nejznámější a nejpopulárnější díla jsou Yu Yu Hakusho a Hunter x Hunter. Obě tyto mangy se dočkaly televizního zpracování.

Pan Tagashi je prostřední ze tří dětí. Má mladšího bratra, který se rovněž věnuje kreslení mangy, a starší sestru. Od roku 1999 je ženatý s Naoko Takeuchi, kreslířkou mangy určené pro dívky a autorkou známé mangy Sailor Moon, jež se stala předlohou ke stejnojmennému anime seriálu. Mají spolu syna narozeného v roce 2001.